Milyen támogatásokat vehetnek igénybe a gazdák a növénybiztosításhoz?

Az állami támogatás a biztosítási díj 70%-át is fedezheti, ezáltal az egyik legkönnyebben hozzáférhető pénzügyi segítséget nyújtva a gazdáknak.

Milyen támogatásokat vehetnek igénybe a gazdák a növénybiztosításhoz?

2012 óta lehetőség nyílik állami támogatás igénybevételére, amely akár a biztosítási díj 70%-át is fedezheti, ezáltal az egyik legkönnyebben hozzáférhető pénzügyi segítséget nyújtva a gazdáknak.

Fontos megjegyezni, hogy díjtámogatást kizárólag a mezőgazdasági és vidékfejlesztési támogatási szervnél regisztrált mezőgazdasági termelők vehetnek igénybe.

Egységes Kérelmek

Várhatóan ez évben is április első felében nyílik meg az Egységes Kérelem - online platformon keresztül történő benyújtási lehetősége -, melynek segítségével számos támogatási forma érhető el, beleértve a növénybiztosítások állami díjtámogatását is, amely akár a biztosítási díj 70% -át is fedezheti. 

Mit kell tenni az állami díjtámogatott növénybiztosításhoz?

Ügyeljünk arra, hogy az Egységes Kérelem kitöltésekor a „Kárenyhítés/Biztosítási díjtámogatás” fülön az állami támogatásra az "igen" lehetőséget jelöljük meg, így automatikusan megkapjuk a díjtámogatást, mindenféle pályázat, vagy elbírálás nélkül. Az itt beadott igénylés egyúttal kifizetési igénylésnek is minősül.

💡
Tipp! Még ha nem is tervezünk egyelőre növénybiztosítást kötni, akkor is érdemes bejelölni a díjtámogatás igénylését, mivel ez nem kötelezi a gazdálkodót a biztosítás megkötésére.

Mikor fizetik az állami díjtámogatást?

A gazdálkodónak rendelkeznie kell az állami támogatás nélküli díj összegével, mivel a támogatást a Magyar Államkincstár fogja elutalni, várhatóan 2025 decemberében, vagy 2026 elején.

A határidők szigorúak, ezért fontos, hogy időben és pontosan nyújtsuk be a kérelmet. 

🚨
A beadási határidőkről hamarosan értesítést küldünk!

Az állami támogatás és a kárrendezés szempontjából az is fontos, hogy a biztosítás teljes díját 2025. október 31.-ig kifizessük a biztosítónak.

Egységes kérelem változások, új támogatási formák

A tavalyi  évben fontos változások léptek életbe az Egységes Kérelem beadásának folyamatában. Az előző évekhez képest új támogatási formák jelentek meg, amelyeknek megfelelően a dokumentáció és adatszolgáltatás is módosult. Emellett az elektronikus kapcsolattartás kötelezővé vált, így a döntéseket és dokumentumokat idén is elektronikus úton kapják majd meg a kedvezményezettek.

Az Egységes kérelemmel kapcsolatos könnyítések és új szabályok mellett fontos kiemelni az ökológiai jelentőségű másodvetések súlyozási tényezőjének változását, valamint az egyszerűsített ellenőrzési rendszer bevezetését az 5 hektár alatti földterülettel rendelkező gazdák számára. Ezek az intézkedések a termelők számára könnyebbséget jelenthetnek a bürokratikus folyamatokban.

Csak beadott Egységes kérelemmel lehet biztosítást kötni?

Nem. Fontos megérteni, hogy a biztosítási védelem szempontjából kockázatos lehet várni az Egységes Kérelem beadására és nincs is szükség rá. Kockázatos, mert a káresemények a növények kelését követően bármikor bekövetkezhetnek. Aszály esetén például van egy olyan szabály, hogy legalább 30 napja kell biztosításunknak lennie ahhoz, hogy kárt jeleníthessünk.

Azért is szükségtelen a növénybiztosítással az Egységes Kérelem beadásáig várni, mert a megadott területek a benyújtott Egységes Kérelem adatai alapján később pontosításra kerülnek.

Kalkuláljunk és kössünk növénybiztosítást

Állami díjtámogatott növénybiztosítást május 31-ig köthetünk. Az Agrisk portálon 2 perc alatt kalkulálhatunk, majd összehasonlíthatjuk biztosítók ajánlatát és meg is köthetjük a növénybiztosítást online.

Az időjárásból eredő káreseményeket elkerülni nem tudjuk, de hatásait jelentősen mérsékelhetjük a körültekintő tervezéssel és a rendelkezésre álló eszközök – köztük a biztosítás – tudatos felhasználásával.