Miért fontos ősszel foglalkoznunk a növénybiztosításunkkal?
Minden évben ősszel felmerül a kérdés, hogy miért kell foglalkoznunk a biztosításaink ügyeivel, és ez különösen igaz a növénybiztosításokra.
Gyakori kérdés, hogy miért szükséges a következő évi növénybiztosítást már az előző év őszén megkötni vagy megújítani. Ezeknél a biztosításoknál a különböző káresemények időszakai eltérnek a díjfizetés idejétől, így a védelem előzetes megtervezése ezért is fontos.
Pénzügyi szempontból január 01-től december 31-ig kötjük a biztosításokat, illetve amennyiben nem mondjuk fel december 01-ig (a biztosítási törvény (BIT) szerint évforduló előtt 30 nappal), akkor egy újabb évre meghosszabbodnak. Ezzel alapvetően nincs is gond, de a tartalmát időről-időre meg kell változtatnunk, le kell cserélnünk vagy az igényeinkhez kell szabnunk.
Hogyan kezdjük?
Először is fontos, hogy lezárjuk az aktuális évet pénzügyileg, és befizessük az államilag támogatott biztosításaink díját október 31-ig. Ez a befizetés feltétele annak, hogy megkapjuk az állami támogatást, ami jelentős összeg lehet, akár a díj 40–70%-át is elérheti.
Ha ezzel megvagyunk, akkor kezdhetünk gondolkodni, hogy foglalkozunk a következő évi biztosításunkkal!
Védjük meg az ősszel vetett növényeinket
Az ősszel vetett növényeink ekkor már a földben vannak, sőt ki is keltek, így megjelent az érték, amit meg kellene védenünk.
Habár az elmúlt évek meleg telei nem azt mutatják, hogy bármiféle értelme lenne a téli fagy biztosítás megkötésének, de az ördög nem alszik.
3 éve még nem gondoltuk azt sem, hogy a biztosítók valaha is fognak aszálykárokra fizetni. De a 2022-es történelmi aszály bebizonyította, hogy „gondolásnak” és a bekövetkezésnek nem sok köze van egymáshoz.
Miért kössünk “A” csomagot ősszel?
És akkor mit érünk el ezzel?
Azt, hogy egy jobb ár-érték arányú biztosítást tudunk beszerezni azzal, hogy az összes megköthető kockázat benne lesz – a teljesség igénye nélkül - jéggel, viharral, aszállyal, felhőszakadással és természetesen téli faggyal együtt.
Aki eleve abban gondolkodik, hogy a jég alapkockázat mellé vihart is köt, akkor annak valódi alternatíva az „A” csomag.
Ne feledjük el! Drágább, de lényegesen nagyobb rá az állami támogatás mértéke, mely körülbelül másfélszerese a hagyományos csomagokénak.
Ezzel kedvezőbb ár-érték arányú biztosításhoz juthatunk, amely minden jelentős kockázatot lefed.
Területméretek, hozamok és egységárak frissítése
Az őszi, biztosítással való foglalkozásnak van még egy értelme. Az, hogy helyére tesszük az őszi növényeink terület méreteit, változtatunk például a hozamokon és nem mellesleg az egységárakon. Nem elhanyagolható körülmény az, hogy ha a következő év elején korán bekövetkezik egy káresemény, akkor nem az idei értékek alapján fog fizetni a biztosító. Mert az a jövő évi biztosítandó értéknek a töredéke is lehet, ami fájdalmas veszteséget okoz, ha kár van.
Változtatási lehetőségek – kilépés az „A” csomagból
Amennyiben valaki ki szeretne lépni az „A” csomag konstrukcióból, ezt is ősszel érdemes megtenni. Ha tavasszal hagyjuk ezt a döntést, akkor a biztosító mondhatja – jogosan, – hogy ő készenlétben állt, hogy fizesse a télifagy károkat. Az, hogy mi tavasszal utólag már nem kérjük, azt sajnos nem lehet figyelembe venni.
Figyeljünk a részletekre
A biztosítási szerződéseink év végi felülvizsgálata és aktualizálása lehetőséget biztosít arra, hogy a legmegfelelőbb védelmet nyújtsuk a növényeink számára, és optimalizáljuk az állami támogatás igénybevételét. Ne hagyjuk az utolsó pillanatra, hiszen az előre tervezés most lehetővé teszi a megfelelő védelemet és a jövő évi biztosítási ügyek gördülékeny kezelését számunkra.
Hol kezdhetem el?
- Köss állami díjtámogatott növénybiztosítást!. Kalkulálj az Agrisk növénybiztosítási portálon, hasonlítsd össze a biztosítók ajánlatát és köss online!
- Agrisk Ügyfélként jelentkezz be portálunkon és a Megrendeléseim menüpontban megújíthatod, frissítheted aktuális biztosításod.
Kérdésed van?
Keresd ügyfélszolgálatunkat +36 1 766 4533 telefonszámon, vagy Agrisk kapcsolattartódat!