Májusban indul a viharszezon
Az elmúlt évek tapasztalatai alapján idén májusban sem árt felkészülni, mert ebben a hónapban történik a legtöbb viharkár.
Míg a 2022-es esztendő a történelmi aszály éve volt, addig 2023 a heves viharokról vált emlékezetessé. Az elmúlt évek tapasztalatai alapján idén májusban sem árt felkészülni, mert - több év kárbejelentései alapján - ebben a hónapban átlagosan háromszor annyi viharkár történik, mint az év többi hónapjában.
A klímaváltozás előrehaladásával együtt a viharok gyakorisága és intenzitása is nő, a tapasztalat azt mutatja, hogy egyre kiszámíthatatlanabbá válik az időjárás és a szupercellák és a "sima" viharok is egyre nagyobb károkat okoznak.
Az Időkép tudósításaiban az elmúlt három évben rendre megjelent, hogy menetrendszerűen zivatarok, felhőszakadásszerű esők és a borsó nagyságú jégesők érkeztek májusban, melyek nagy mértékben veszélyeztették a gazdálkodók eredményeit.
Mi számít viharkárnak?
- a kalászosoknál és a repcénél szemkiverést, kalászletörést illetve becőletörést okoz, valamint az állomány oly mértékű megdőlését okozza, mely a termény betakarítását lehetetlenné teszi;
- az ültetvények esetében termésleverést okoz;
- kapás kultúrák esetében oly mértékű megdőlést, tányér-, vagy csőletörést okoz, mely a termény betakarítását lehetetlenné teszi.
Köss biztosítást jég és viharkárok ellen
Mivel sok helyen hetekkel előrébb vannak a növények növekedésben, így korábbra tevődött az az időszak, amikor már vihar- vagy jégkár érheti őket, így a biztosítás hiánya nagy kockázatot jelent számodra.
Egységes Kérelemmel gyorsabban köthetsz
Kevesen tudják, de az Agrisk portálján az Egységes Kérelem PDF dokumentuma használható villámgyors növénybiztosítás kalkuláció készítésére és a szerződés megkötésére is. Ehhez csak töltsd fel a legfrissebb és eredeti PDF dokumentumod és rendszerünk kiolvassa a növényeid, területeid és blokkazonosítóid is.